-
27.9.2022 20:05
Josef Petráň: Staroměstská exekuce. Je „čecháčkovství“ skutečně dědictvím Bílé hory?
To kniha Josefa Petráně ukazuje ve skvělé retrospektivní formě. Vysvětluje, jak v Čechách na počátku 17. století stále sílil konflikt mezi panovníkem a stavy, tedy šlechtou a měšťany, respektive mezi nekatolickými stavy a panovníkem. Protože katoličtí šlechtici a měšťané byli vesměs spojenci dvora.
-
9.8.2019 06:50
Lída Rakušanová: Falšování dějin, nebo neškodný blábol?
Na tom, co se před 30 lety událo, se renomovaní historici shodují: V knize „Filosofové dělají revoluci“ popisuje Josef Petráň průběh shromáždění na Albertově jako akci, která neměla se schváleným svazáckým programem nic společného.Na hranici legitimityMísto Jaksmanického zahájila před patnácti tisíci studenty po studentské hymně Gaudeamus igitur pietní akt jeho moderátorka Monika Pajerová ze studentského
-
27.9.2018 08:25
Tvůrce kapesního glukometru nebo kontaktních čoček? Vybírejte i vy našeho nejvýznamnějšího vynálezce
Z řad veřejnosti vzešla jména jako Josef Božek nebo Prokop Diviš,” popisuje Šimková.Ze současných vynálezců na seznamu najdeme například Marka Nováka, mladého českého vývojáře, který vyvinul glukometr o velikosti kreditní karty.
-
14.5.2021 20:00
581. schůzka: Rychtář
Nesmírně stoupla vážnost armády po tomto činu, konstatuje historik profesor Josef Petráň ve své knize Rebelie.Nikdo nepomyslil na málo povzbuzující skutečnost, která svědčila spíš o nedostatečné operativnosti jejích důstojníků.
-
10.5.2021 20:00
577. schůzka: Zlatý patent
„Většina vrchností tenhle patent s radostí oznámila poddaným,“ píše historik profesor Josef Petráň ve své knize Rebelie, "zato o regulativu se mnohde mlčelo, třebaže obsahoval pasáž, že poddaní se mají dohodnout se svou vrchností, zda budou robotovat podle starých předpisů či podle nových.
-
1.10.2020 20:00
424. schůzka: Exameny
“„Převládli služební mocného byrokratického stroje,“ říká historik profesor Josef Petráň ve své knize Staroměstská exekuce.
-
6.10.2020 20:00
427. schůzka: Až na to zarmoucené veselí
„Přemýšlel jsem nejednou,“ svěřuje se ve své knize Staroměstská exekuce historik profesor doktor Josef Petráň, „jak asi bylo Pražanům, když směřovali ze Starého Města na Malou Stranu nebo opačně a museli projít bránou mostecké věže, pod železnými koši s hlavami popravených. Šest párů prázdných očních důlků hledělo směrem k české kanceláři, druhých šest do oken klementinské koleje jezuitů.
-
30.9.2020 20:00
423. schůzka: Zátah
Při troše prozíravosti začal by se v tomto momentě hrabě Šlik ohlížet po vhodném útulku v cizině, uvažuje ve své knize Staroměstská exekuce historik profesor Josef Petráň. Namísto toho napsal Lichtenštejnovi ještě úpěnlivější a podlízavější dopis.
-
8.9.2020 20:00
407. schůzka: Po pádu
Bylo to skutečně na poslední chvíli a ještě včas, než se stavovská opozice zhroutila.Defenestrace jako nečekané východisko„Se jmény vykonavatelů rozsudku přichází na pořad otázka osob, které věděly předem o přípravách defenestrace,“ zamýšlí se ve své knize Staroměstská exekuce historik profesor Josef Petráň.
-
21.8.2020 20:00
395. schůzka: První, prostřední i poslední věci člověka (1. zastavení uprostřed toku času)
Od 10. století stačilo pouze pokropit hlavu novorozence.“ S těmi křtinami má hodně společného i vysoké procento dětské úmrtnosti, i když na první pohled ta souvislosti není zřejmá: „V českých a moravských šlechtických rodinách, které byly dobře zabezpečeny hmotně i výživou,“ uvádí historik doktor Josef Petráň o době na začátku novověku, „nepřežilo dobu od 29. týdne těhotenství do prvního týdnu po porodu